African Success - Back to the homepage RSS | TWITTER | VERSION FRANCAISE VERSION FRANCAISE    
Presentation Database of successful African personalities Honorary members Offshoot africans Shout Videos

Biography of Geraldine Joslyn FRASER MOLEKETI

South Africa > Politics : Geraldine Joslyn FRASER MOLEKETI

Geraldine Joslyn FRASER MOLEKETI
Click on a picture to enlarge

Born on 24/08/1960 (format : day/month/year)

Biography :

Geraldine Fraser Moleketi (b.August 24, 1960),  is a South African politician who was Minister for the Public Service and Administration since 17 June 1999 to 25 September 2008. She was also a member of the National Executive Committee of the African National Congress until 2007.

Geraldine Fraser-Moleketi was born in Cape Town on 24 August 1960 the first of six children to her teacher father and factory worker mother.

After completing her primary school education in Wynberg, she attended the Livingstone High School at Claremont where she served on the Students Representative Council - before enrolling at the University of the Western Cape to study towards a teacher's Diploma. Geraldine played an active role in the Bellville Association for Community Action, a community action group which raised awareness within the community. She was briefly detained during one of these campaigns.

By 1980, during her second year at university, she left South Africa for Zimbabwe to join the African National Congress in exile, where she worked in political military structures of the ANC under the late Joe Gqabi, Chief Representative of the ANC in Zimbabwe and member of the National Executive Committee (NEC), who was later assassinated. Geraldine was a member of Umkhonto we Sizwe (the military wing of the ANC) and received her basic training in Angola, she also received Officer's Training at the Military Institute of the former USSR and specialised training in Cuba. During her period in exile, Geraldine was seconded by the ANC to the Lutheran World Federation where she worked in the areas of Administration, Communications and Development. She also served in the regional leadership of the South African Communist Party (SACP) in Zimbabwe.

In July 1990, she returned to South Africa at the request of the SACP to set up national legal structures of the SACP and work towards the national relaunch of the party. Between July 1990 and the end of 1992, she served as national administrator for the Party and was personal assistant to successive general secretaries Joe Slovo and Chris Hani. She also worked as office manager and national administrator of the Union of Democratic University Staff Associations.

Geraldine currently serves in the leadership of the SACP. She worked as National Deputy Elections Coordinator in 1993/1994 during the country's first democratic elections of April 1994, after which she became a Member of Parliament. Here she served on the parliamentary portfolio committees on constitutional development and the joint rules committee. Geraldine was elected to the NEC of the ANC at it's 50th conference in December 1998. She serves on the ANC's Social Transformation Committee and the National Elections Committee. She is deployed to the Northern Cape as a member of the NEC.

She was appointed as Deputy Minister of Welfare and Population Development on 9 January 1996 and as Minister of Welfare and Population Development on 1 July 1996.

Last update : 04/02/2009

Update this page

Name :
Advanced research

Art Business Fashion Finance Literature Media Music Politics Professionals Science Social Sport
African Success © African Success 2007/2016 - credits - sitemap - contact us RSS African Success on Twitter
Le Club
Log in:

Forgotten passwordRegister at Le Club
New biographies of African personalitiesRSS

This slideshow requires Adobe Flash Player 9.0 (or higher). JavaScript must be enabled.